wtorek, 9 kwietnia 2013

Spróbuj rozgryźć Lotto

Co dzieję się w naszych głowach, kiedy decydujemy się na udział w grze Lotto?

 

W naszych głowach rodzi się idea zagrania z różnych powodów. Jedni wierzą w to, że w końcu muszą wygrać i to ustawi ich do końca życia. Będą mogli rzucić pracę i wreszcie powiedzieć szefowi to co o nim myślą. Drudzy marzą o egzotycznych podróżach, ale ich zarobki ledwo wystarczają na opłatę czynszu za mieszkanie, a co dopiero na wyjazd do ciepłych krajów. Są też tacy, którzy podchodzą do tego obojętnie. Skoro już przechodziłem obok to dlaczego nie  mam spróbować szczęścia? A nóż się uda i będę bogaty? 
Bardzo dużo ludzi puszcza los wtedy, kiedy jest kumulacja, ponieważ czują większą pokusę i emocje. Można zauważyć, że zdecydowanie więcej ludzi gra gdy do wygrania jest 40 mln, niż kiedy w puli jest zaledwie 2 mln. Tylko nikt nie liczy się z tym, że wtedy szansa na wygranie jest dużo razy mniejsza, ponieważ każdy wtedy próbuje szczęścia. 

Dlaczego tak dużo osób gra w totka?


Wtedy w naszych głowach pojawia się myśl, że taka wygrana zmieni całe nasze życie. Znikną wszystkie problemy finansowe i nie będzie trzeba się już martwić o przyszłość naszych pociech. Dla wielu z nas ten sposób wydaje się „realną” szansą na rozwiązanie wszystkich naszych kłopotów. Każdy z nas, chciałby się wzbogacić w tak prosty sposób. Nie wymaga to od nas żadnego wysiłku, dlatego tak chętnie i często decydujemy się na udział w grze. Właściwie nie ma reguły kto bierze udział. Grają zarówno biedni i bogaci. Można narzekać na brak pieniędzy, ani nigdy na ich nadmiar!

Czy ten kto wygrywa miliony może przeżyć prawdziwy życiowy wstrząs?


Myślę, że każdy z nas kiedy wygrałby kilkanaście milionów „oszalałby ze szczęścia”- oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wygranie takiej fortuny to dla człowieka naprawdę coś niesamowitego! Lecz nie każdy potrafi rozsądnie wydawać wygrane pieniądze, ponieważ nie zapracowaliśmy na nie bezpośrednio przez ciężką pracę, lecz wygraliśmy je w loterii. Zanim wygramy układamy sobie w głowie wielki plan. Kiedy, gdzie, na co i jak najlepiej będzie wydać te pieniądze. Pojawiają się szlachetne idee. Może by tak część wydać na swoje przyjemności, a drugą część pieniędzy wygranej w loterii przeznaczyć na cele charytatywne? W myślach „wydajemy” wymarzone pieniądze bardzo rozsądnie. Zanim dowiemy się, że wygraliśmy każdy z nas ma swoje plany, które potem w zależności od człowieka ulegają zmianie bądź nie. To jest już kwestia osobowości, charakteru i asertywności. Przecież każde, nawet największe pieniądze można roztrwonić! To nie stanowi jakiegoś większego problemu. Tylko czy nie warto byłoby wydać te pieniądze na jakiś szlachetny cel? Może tak naprawdę te pieniądze nie są nam aż tak potrzebne? Może ktoś potrzebuje ich dużo bardziej niż my? Myślę, że jesteśmy w stanie na upragnionej wycieczce do ciepłych krajów nie wydawać pieniędzy na każdą zachciankę. A zaoszczędzone pieniądze przekazać w dobre ręce. W ręce, które tych pieniędzy potrzebują i być może uratują życie. 

Czy pieniądze dają szczęście?


Tym, którzy będą umieli nimi odpowiednio gospodarować. Można też śmiało stwierdzić, że istnieją ludzie, którzy popadli w nałóg grania w lotto. Regularnie uczęszczają do punktu lotto, gorączkowo wypełniają kilka kuponów, a wieczorem z zaciśniętymi kciukami uważnie śledzą, jakie dziś były szczęśliwe liczby. Kiedy do wygrania jest kilkanaście, kilkadziesiąt milionów osoby uzależnione są skłonne do wydania znacznych sum na kupony. Ludzie przekonani o o zwiększeniu szans na to, że wyniki Lotto pokryją się z tymi, z jednego kuponu, zapominają o pozostałych graczach.

Kiedy powinno się zaświecić ostrzegawcze światełko?


Zdecydowanie wtedy, kiedy nasz portfel zaczyna świecić pustkami i czujemy, że jeśli dziś nie weźmiemy udziału w losowaniu to nie będziemy mogli spokojnie zasnąć. Także, kiedy gra zaczyna przynosić więcej szkody niż pożytku. Czyli kiedy wydajemy zdecydowanie za dużo pieniędzy na grę i poświęcamy jej za dużo czasu i emocji.
Zatem spróbowanie swojego szczęścia biorąc udział w grze lotto to nic złego, pod warunkiem, że podchodzimy do tego z pewnym dystansem i, że nie angażujemy w to zbyt wiele emocji. A jeśli już uda nam się wygrać, przemyślmy dokładnie na co chcemy przeznaczyć wygraną.

1 komentarz:

  1. Grałem kiedyś w zakłady piłkarskie, ale dałem sobie szybko spokój. To jest hazard. Tak jak wczorajszy mecz w Dortmundzie. Nikt by takiego scenariusza nie napisał.

    OdpowiedzUsuń